dnes je 22.5.2024

Input:

Bez Číny nemají vyšší klimatické závazky EU valný smysl

26.11.2010, Zdroj: EurActiv.cz (www.euractiv.cz)

Ambicióznější cíle EU v oblasti snižování emisí CO2 budou mít jen zanedbatelný vliv na globální oteplování, protože je snadno vykompenzuje rostoucí produkce emisí v Číně, říká hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatih Birol.

Evropská unie plánuje do roku 2020 snížit objem emisí skleníkových plynů o 20 % oproti úrovni v roce 1990. Evropská komise společně s některými členskými státy uvažuje o zvýšení této úrovně až na 30 %. Rozhodnutí o radikálnějším snižování by ale mělo padnout až příští rok.

Ministři životního prostředí států sedmadvacítky se minulý měsíc v Bruselu shodli, že odvážnější emisní dietu si předepíší až v okamžiku, kdy podobně odvážné plány předloží i další státy. V současnosti EU zodpovídá za 14 % emisí. Čína a USA shodně za 20 %.

Fatih Birol, hlavní ekonom IEA, ale odhaduje, že přísnější varianta redukce skleníkových plynů v EU bude mít při rostoucím objemu čínských emisí jen nepatrný vliv. Podle Birola odpovídá evropské 10% snížení emisí zhruba dvoutýdenní čínské produkci.

„Spojené státy a Čína jsou klíčoví hráči v globálním boji proti změnám klimatu. Odhadujeme, že zvýšení redukce emisí z 20 % na 30 % v EU by odpovídalo objemu emisí, které Čína

PartneřiNahrávám...
Nahrávám...