dnes je 17.7.2024

Input:

Co znamená ekologické označování výrobků a IRZ?

12.8.2005, Zdroj: Verlag Dashöfer

Přečtěte si, proč je dobré ekologicky označovat a co je důležité při ohlašování do integrovaného registru znečištění.

Dotazy k ekologickému označování výrobků

Proč potřebujeme ekologické označování výrobků?
Dnes musíme čelit všem druhům environmentálních problémů, od ničení ozónové vrstvy a znečišťování řek až po ztrátu biodiverzity a hromadám odpadu. Naštěstí ale spotřebitelé začínají poznávat, že mohou sami aktivně pomáhat chránit životní prostředí tím, že budou kupovat ty produkty, které životní prostředí zatěžují méně. Označování ekologických výrobků je jednoduchá cesta, která vás informuje o produktu, který kupujete.

Jsou zelené výrobky stejně dobré jako výrobky neekologické?
Značka ekologického výrobku je udělována pouze těm produktům, u kterých může být zaručena minimálně taková účinnost jako u běžných výrobků.

Mohu pro svůj výrobek získat i ekoznačku EU?
Pro značení EU ekologický výrobek byl sestaven seznam ekologických a funkčních měřítek pro posuzování produktů. Pouze když daný výrobek splní všechna tato kritéria může být označen jako ekologický výrobek EU. Tato ekologická kritéria také bere v úvahu všechny aspekty „života“ produktu od jeho výroby a užívání až po jeho případnou likvidaci.

Jaké druhy zboží nesou označení ekologicky šetrný výrobek?
Logo ekologický šetrný výrobek může obdržet jakýkoliv produkt nebo služba, kromě potravin, nápojů, léků a zdravotních potřeb. V současné době je vymezeno asi třicet kategorií výrobků, které mohou obdržet toto označení, od zařízení pro domácnost, čistících prostředků, po kancelářské a zahradnické potřeby. Jak spotřebitel pozná ekologický výrobek?

Producent má několik možností jak zobrazit logo, jakmile ho získá a to na jakékoliv části výrobku. Spotřebitel většinou najde logo na obalu, na etiketě, nebo na jiném, viditelném místě.

Dotazy ohledně ohlašování do

Partneři


Nahrávám...
Nahrávám...