dnes je 28.3.2024

Input:

Deklarace hlav států skupiny G7, vydaná na summitu zámek Elmau (Německo) 7. a 8. června 2015

21.11.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.5.1
Deklarace hlav států skupiny G7, vydaná na summitu zámek Elmau (Německo) 7. a 8. června 2015

Mgr. Marie Kleňhová

My, hlavy států skupiny G7, jsme se 7.a 8. června 2015 sešli v Elmau na každoročním summitu. Vedeni našimi sdílenými hodnotami a principy jsme odhodláni úzce spolupracovat, abychom si poradili se složitými mezinárodními ekonomickými a politickými výzvami naší doby. Jsme vázáni hodnotami míru a demokracie a jejich univerzálnosti, pravidly práva a respektu k lidským právům, a podpory míru a bezpečnosti. Zejména s ohledem na četné krize ve světě jsme my, národy G7, jednotné ve své oddanosti udržování míru, suverenity a územní integrity.

G7 cítí zvláštní odpovědnost za utváření budoucnosti naší planety. Rok 2015 je předěl v oblasti mezinárodní spolupráce a udržitelného rozvoje. Klimatická konference OSN v Paříži COP 21 je zásadní pro ochranu globálního klimatu, summit OSN v New Yorku ustanoví univerzální globální plán udržitelného rozvoje pro budoucí roky a Třetí mezinárodní konference o financování rozvoje podpoří implementaci Plánu rozvoje po roce 2015. Chceme poskytnout klíčové podněty pro ambiciózní výsledky. "Mysli dopředu. Jednej společně." – to je náš zásadní princip. Již jsme se shodli na konkrétních krocích ohledně zdraví, zrovnoprávnění žen a ochrany klimatu a chceme sehrát svou úlohu v řešení hlavních globálních problémů a reagovat na některá nejnaléhavější témata ve světě. Kromě toho nám – spolu s podporou obchodu jakožto klíčového motoru růstu – zahájení těchto konkrétních kroků pomůže dosáhnout našeho stěžejního cíle – výrazného, udržitelného a vyrovnaného růstu a vytváření pracovních míst. Vyzýváme ostatní, aby se k nám ve sledování tohoto cíle připojili.

 

Efektivita využívání zdrojů

Ochrana a efektivní využívání přírodních zdrojů jsou pro udržitelný rozvoj nepostradatelné. Usilujeme o zlepšování efektivity využívání zdrojů, což považujeme za zásadní pro konkurenceschopnost průmyslu, ekonomický růst, zaměstnanost a ochranu životního prostředí, klimatu a planety. Na základě Akčního plánu Kobe 3R a jiných stávajících iniciativ chceme pokračovat v ambiciózních akcích ke zlepšování efektivity využívání zdrojů jako součásti širších strategií na podporu udržitelného materiálového hospodářství a oběhové společnosti. Zakládáme Alianci G7 pro efektivitu zdrojů jakožto fórum ke sdílení znalostí a vytváření informačních sítí na dobrovolné bázi. Jak je popsáno v dodatku, Aliance bude spolupracovat s firmami, malými a středními podniky a jinými relevantními subjekty a bude informovat o příležitostech, které nabízí efektivita využívání zdrojů, propagovat nejlepší praxe a podporovat inovace. Oceňujeme přínosy spolupráce s rozvojovými zeměmi v oblasti efektivity zdrojů, včetně inovativních partnerství veřejného a soukromého sektoru. Žádáme Mezinárodní panel o zdrojích Programu OSN pro životní prostředí UNEP, aby připravil syntetickou zprávu, v níž budou zdůrazněny nejslibnější potenciály a řešení pro efektivitu využívání zdrojů. Rovněž vyzýváme OECD, aby vypracovala politický návod k doplnění této syntetické zprávy.

 

Dodatek

Aliance pro efektivitu zdrojů

Spotřeba přírodních zdrojů a produkce odpadů na globální úrovni vzrostla ve větší míře než kdykoli předtím. Data ukazují, že globální spotřeba surovin během 20. století převýšila zhruba dvakrát míru růstu populace. Na každé 1% zvýšení HDP vzrostla spotřeba surovin o 0,4%. Kromě toho se v průmyslových ekonomikách velká část surovinového vstupu během jednoho roku vrací do životního prostředí jako odpad. Ačkoli došlo k relativnímu oddělení hospodářského růstu a využívání přírodních zdrojů, nebude to stačit na zvládnutí ještě vyšší poptávky, které budeme čelit v souvislosti s předpokládanou světovou populací přes 9 miliard lidí v roce 2050 a s rychlým ekonomickým růstem nově industrializovaných zemí.

Neudržitelná spotřeba přírodních zdrojů a s ní související degradace životního prostředí se odráží v rostoucím podnikatelském riziku, jako jsou vysoké náklady na materiál, nejistota dodávek a narušování činnosti. Na tomto pozadí jsou zlepšování efektivity využívání zdrojů a řízení udržitelnosti materiálového hospodářství po celou dobu jejich životního cyklu důležitými prvky ochrany životního prostředí a klimatu, zaměstnanosti, sociálních výhod a udržitelného zeleného růstu. Efektivita využívání zdrojů nabízí příležitosti k omezení překážek ochrany životního prostředí posílením udržitelnosti, konkurenceschopnosti a růstu ekonomiky. Toto by mělo být

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...