dnes je 26.2.2024

Input:

EP chce v EU do roku 2012 zastavit růst odpadu

23.2.2007, Zdroj: Verlag Dashöfer

Poslanci Evropského parlamentu 13. února podpořili novelu směrnice o odpadech, která chce zvrátit růst množství odpadků na starém kontinentě a zajistit jejich lepší likvidaci...

EP chce v EU do roku 2012 zastavit růst odpadu

Poslanci Evropského parlamentu 13. února podpořili novelu směrnice o odpadech, která chce zvrátit růst množství odpadků na starém kontinentě a zajistit jejich lepší likvidaci. Novela má členské státy přimět k tomu, aby od roku 2012 už nezvyšovaly množství odpadu, který by měly v co největší míře recyklovat.

V současnosti na každého Evropana připadá ročně 500 kilogramů komunálního odpadu. Toto množství navíc rok co rok zhruba o deset procent roste. Návrh schválený dnes v prvním čtení požaduje, aby se v roce 2012 množství odpadu ustálilo a do roku 2020 se výrazně snížilo. Do roku 2020 by se také měla ve všech zemích "sedmadvacítky" recyklovat nejméně polovina odpadu, který recyklovat lze.

Češi s požadavkem unie nebudou mít větší problém, protože v současnosti produkují téměř o polovinu odpadu méně než průměrní Evropané. Množství odpadu se už nyní v ČR nijak razantně nezvyšuje. Na druhou stranu se ovšem v ČR poměrně málo odpadu recykluje.

Návrh nové směrnice o odpadech, který připravila poslankyně Caroline Jacksonová z konzervativní parlamentní frakce Evropské lidové strany a Evropských demokratů (EPP-ED), stanovuje pětistupňovou hierarchii způsobů nakládání s odpady podle jejich dopadu na životní prostředí. Podle této škály se má prioritou unie stát prevence vzniku odpadů, jejich opětné využití a recyklace.

Naopak nejméně přijatelnou možností je v očích EU především vyvážení odpadu na skládky. Povolení likvidace odpadů ve spalovnách pak má být podmíněno vysokou energetickou účinností

PartneřiNahrávám...
Nahrávám...