dnes je 11.8.2022

Input:

JE PROVOZOVATEL AUTOSERVISU NEBO ODTAHOVÉ FIRMY PŮVODCEM ODPADU? JAKÝ JE POSTUP PRO VYSTAVENÍ EVIDENČNÍHO LISTU PRO PŘEPRAVU NEBEZPEČNÉHO ODPADU?

26.1.2007, Zdroj: Verlag Dashöfer

Vaše problémy řeší odbornice z MŽP paní Mgr. Věra Dubanská, CSc

Paní Mgr. Věra Dubanská, CSc. mj. odpovídá na více než 150 Vašich dotazů z praxe v příručce Odpadové hospodářství.

Dotaz č.1 - JE PROVOZOVATEL AUTOSERVISU, KDYŽ VYMĚŇUJE OLEJ V AUTECH, PŮVODCEM ODPADU?

„Může provozovatel autoservisu, který nakupuje olej od výrobce a distributora a s tímto olejem dále podniká tak, že  zákazníkům vyměňuje olej v jejich autech, takže není spotřebitelem výrobku, předávat vyměněný použitý olej do zpětného odběru, nebo je původcem odpadu tohoto oleje? Má rozlišovat olej, který mu do provozovny spotřebitel přinese a nakoupí ve stejném množství olej nový?"

Provozovatel autoservisu, který nakupuje olej od výrobce a distributora a s tímto olejem dále podniká, tj. provádí servis zákazníkům - vyměňuje olej v jejich autech za tento koupený (čímž jej dále prodává spotřebiteli) a použitý olej od těchto zákazníků (spotřebitelů) opět odevzdává výrobci, provádí vedle své servisní činnosti také zpětný odběr použitých olejů. Pokud od něj výrobce oleje bezplatně odebírá, je zřejmé, že jeho autoservis stanovil místem zpětného odběru v rámci svých povinností podle § 38 odst. 3 a odst. 7 zákona o odpadech.  Pokud by autoservis místem zpětného odběru použitých olejů nebyl, potom v případě, že by provozovatel autoservisu tuto službu zákazníkům prováděl, stával by se původcem odpadu těchto vyměněných použitých olejů a musel by je (nikoliv bezplatně) předávat osobě oprávněné k nakládání s tímto odpadem, nebo by vyměněný použitý olej musel vrátit zákazníkovi, který by si jej jako jeho spotřebitel sám bezplatně vrátil v místě zpětného odběru. Zpětný odběr přímo v provozovně, která není zároveň místem zpětného odběru, je povinen provádět pouze prodejce elektrozařízení podle § 37k odst. 3 zákona o odpadech (a to pouze „kus za kus"). U ostatních výrobků určených podle § 38 odst. 1 ke zpětnému odběru, je poslední prodejce povinen tyto výrobky odebírat přímo v prodejně pouze v případě podle § 38 odst. 5 zákona o odpadech.

 

Dotaz č.2 - JAKÝ JE POSTUP PRO VYSTAVENÍ EVIDENČNÍHO LISTU PRO PŘEPRAVU NEBEZPEČNÉHO ODPADU V PŘÍPADĚ VÝKUPU A PŘEDÁVÁNÍ POUŽITÝCH AUTOBATERIÍ?

„Prodejce autobaterií při jejich prodeji přímo odebírá použité autobaterie od svých zákazníků, předává je výrobci, od kterého sám prodávané baterie nakupuje a  tento výrobce mu vystavuje evidenční list pro přepravu nebezpečného odpadu, ve kterém je prodejce uveden jako původce odpadu použitých baterií. Je tento postup správný?"

Pro odběr použitého výrobku podobně, jako u dotazu č.8 , platí:

  • a) je-li

Partneři




 


Nahrávám...
Nahrávám...