dnes je 18.5.2024

Input:

Ministři pro životní prostředí ladili svůj postoj k ochraně klimatu

5.3.2009, Zdroj: Verlag Dashöfer

V pozdních pondělních hodinách představil Martin Bursík, český ministr pro životní prostředí, výsledky celodenního jednání Rady pro životní prostředí, které předsedal.

Rada ministrů pro životní prostředí se v pondělí sešla na pravidelném setkání v Bruselu a na programu měla mnoho témat. Na následné konferenci vyjádřil Martin Brusík svou spokojenost nad dosaženými výsledky, které vyjednávání přineslo: „Po celodenní tvrdé práci jsem velmi spokojen. Dosáhli jsme 99 % toho, čeho jsme dosáhnout chtěli“.

Hlavním tématem jednání byla především kodaňská konference, která se bude konat v prosinci letošního roku a kde má dojít k uzavření mezinárodní smlouvy, která nahradí dosavadní kjótský protokol. Evropské státy měly za cíl sladit postoj a nakonec přijaly závěry k budoucí dohodě. EU již dříve slíbila, že sníží své emise skleníkových plynů o 20% do roku 2020 ve srovnání s rokem 1990. V případě, že by se k ní připojily ostatní velcí emitentni jako Spojené státy, Čína nebo Indie, má snížení dosáhnout až 30%.

Na včerejší schůzce ministři opět potvrdili možnost snížení o 30% a současně vyzvaly země, aby se zapojily a představily své plány na omezení emisí. Podle závěrů Mezinárodního panelu ke klimatickým změnám (IPCC) musí vyspělé země do roku 2020 snížit své emise o 25-40% a do roku 2050 o 80-95%, aby teplota země nestoupla o víc než 2°C. Z tohoto důvodů ministři dali najevo, že chtějí, aby i ostatní vyspělé země přijaly opatření, která budou podobná evropskému klimatickému a energetickému balíčku.

Ministři měli však rozdílný názor na to, jakým způsobem tento „podobný“ závazek nastavit. Ve finále se shodli, že cíl bude založen na schopnosti státu platit, potenciálu zajistit redukce skleníkových plynů, doposud vykonaných akcích v této

PartneřiNahrávám...
Nahrávám...