Národní ekonomická rada vlády (NERV) včera zveřejnila svoji závěrečnou zprávu. Ta krom celé řady jiných návrhů doporučuje zvýšení ekologické daně z elektřiny, plynu a uhlí. Tedy pokračování ekologické daňové reformy. Takto získané peníze by se měly využít na zdravotní péči a také na investice do zlepšování stavu životního prostředí. Bezprostřední zvýšení zelených daní ale vláda neplánuje.
NERV také doporučuje důsledně prodávat povolenky na vypouštění CO2, „tedy nikoli jejich rozdávání“. Naopak více peněz by až do roku 2015 mělo směřovat na „zefektivnění využití energie a ekologizaci financované z výnosů mezinárodního prodeje povolenek“, říká závěrečná zpráva rady vlády.
„Doporučení NERVu se shodují s tím, co ministerstvo životního prostředí prosazuje posledních zhruba sedm let,“ říká Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP. Ekologická daňová reforma by měla zachovávat výnosovou neutralitu. Tedy na jedné straně zatěžuje suroviny škodlivé k životnímu prostředí a na druhé straně kompenzuje vyšší platby snížením ceny práce, tedy platbou na sociální pojištění. „Zvýšení ekologických daní je vysoce politické téma, které současná vláda bezprostředně neplánuje,“ řekl Ekolistu Kašpar.
První fáze reformy začala na počátku roku 2008, kdy vláda Mirka Topolánka zatížila daní elektřinu, zemní plyn a pevná paliva a slíbila, že na oplátku sníží cenu práce, konkrétně platbu za sociální pojištění pro zaměstnavatele. V prvním roce reformy, zvané nultá fáze, vláda zavedla spotřební daň na nejnižší možné úrovni, jakou povoluje EU. Když se po roce účty sečetly,…