dnes je 22.2.2024

Input:

Prezident vetoval novelu o emisních povolenkách

15.4.2010, Zdroj: EurActiv.cz (www.euractiv.cz)

Prezident Václav Klaus včera oznámil, že nepodepíše novelu zákona o emisních povolenkách, která je podle něj „dalším krokem k tomu, aby Česká republika přestala být suverénním státem“ a doporučil poslancům a senátorům odpovědnější přístup k projednávání unijních směrnic.

Novela zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na CO2 spadla včera díky prezidentskému vetu pod stůl a bude jí tak muset prosadit až další poslanecká sněmovna. Byla implementací unijní směrnice z listopadu 2008, která mění systém obchodů s povolenkami (EU ETS) tak, aby zahrnul také leteckou dopravu (EurActiv 9.7.2008).

Trubte na poplach

Co prezidentovi na vládní novele zákona tak vadí? Předně je podle něj dalším důkazem o tom, že Česko ztrácí svou suverenitu a nemá dobře fungující zákonodárný sbor. „Parlament je pro tyto případy (které jsou dnes již velmi časté), pouhým formálním ´hlasovacím strojem´, který ´aplikuje´ směrnice EU. V podstatě se nad nimi nezamýšlí a nevede o nich diskusi,“ postěžovala si hlava státu.

Podle Klause navíc není ohrožena jen naše suverenita, ale také svoboda podnikání. „Sám cíl obchodování s tzv. emisními povolenkami (...) je dalším drastickým zásahem do ekonomické svobody s velmi pochybným zdůvodněním,“ uvádí.

Prezident navíc kritizuje, že rozšiřováním obchodování s emisními povolenkami „vzniká stínový trh, jakási stínová měna s nejasnou likviditou“, která představuje „časovanou bombu pod naší ekonomikou“.

„I kdybychom brali doktrínu nutného snižování produkce CO2 vážně, pak je třeba připomenout, že emise tohoto plynu z letecké dopravy představují jen 3 % z celkových emisí v Evropské unii,“ připomíná prezident a otevřený dopis předsedovi poslanecké sněmovny Vlčkovi uzavírá pokáráním poslanců,

PartneřiNahrávám...
Nahrávám...