dnes je 18.4.2024

Input:

Prezident vetoval novelu zákona o chemických látkách - co na to MŽP?

15.8.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

MŽP vysvětluje, co v praxi znamená prezidentovo veto. Nejedná se totiž o přímé veto "REACH", jak se v mnohých médiích píše. REACH je nařízení,to znamená, že má v členských zemích přímou účinnost. Vetovaná novela se poze týká kompetencí státní orgánů a sankcí za neplnění povinností.

Novela zákona o chemických látkách nepřebírá požadavky nařízení REACH do českého právního řádu, protože evropské nařízení je přímo použitelný a bezprostředně závazný právní předpis – to zejména znamená, že členský stát nemůže přebírat jeho obsah do svého právního řádu a tudíž jej nemůže ani měnit. Z toho důvodu novela chemického zákona stanovuje pouze kompetence orgánů státní správy a sankce za neplnění ustanovení zákona a legislativy ES.

S tím souvisí i fakt, že přímo podle nařízení REACH – nikoliv podle prezidentem vrácené novely zákona – se zavádí povinnost pro výrobce a dovozce chemických látek registrovat je u Evropské agentury pro chemické látky. Výrobci a dovozci mají posoudit bezpečnost vyráběných látek jak pro lidské zdraví tak i pro životní prostředí a také navrhnout opatření pro jejich bezpečné používání. Pouze u velmi nebezpečných látek, jako jsou karcinogeny, mutageny nebo látky přetrvávající v životním prostředí, bude poté agentura rozhodovat o povolování jejich používání, a to na základě vědeckých kritérií. Nejedná se tedy o

PartneřiNahrávám...
Nahrávám...