dnes je 20.4.2024

Input:

Skladování chemických látek a chemických směsí v laboratořích

6.5.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

15.4
Skladování chemických látek a chemických směsí v laboratořích

doc. RNDr. Mgr. Petr A. Skřehot, Ph.D.

Skladování chemických látek a chemických směsí je podle § 44a zákona 258/2000 Sb., považováno za jednu z činností, která souvisí s nakládáním s nebezpečnými látkami. Vedle skladování tento pojem zahrnuje také výrobu, dovoz, vývoz, prodej, používání, balení, označování a vnitropodnikovou dopravu. Z bezpečnostního hlediska se tedy jedná o klíčovou aktivitu, pro jejíž provádění musí právnická i fyzická osoba splnit celou řadu požadavků.

Základní pojmy a definice

Skladování – soubor činností uskutečňujících funkci skladu.

Sklad – objekt, popř. prostor používaný ke skladování, vybavený skladovací technikou a zařízením.

Skladový objekt – stavební objekt určený pro skladování.

Úložný prostor – teoretická kapacita skladu zmenšená o provozní rezervu objemu. Zahrnuje prostor zásoby a nezbytný ztrátový prostor zaplnění skladových jednotek.

Provozní rezerva objemu – část teoretické kapacity skladu vytvářená pro umožnění provozu skladu. Tvoří ji prostory vzniklé neúplným zaplněním skladových jednotek nebo vzniklé při dílčích odběrech ze skladových jednotek. Dále ji tvoří prostory volných míst pro uložení nebo vzniklé po odběrech celých skladových jednotek.

Skladovací výška – výška horního obrysu skladové jednotky nebo skladovaného materiálu nad podlahou.

Skladové hospodářství – technická, ekonomická a organizační činnost a soubor objektů a zařízení spojených se skladováním.

Příjem – souhrn činností při přebírání materiálu do skladu až do jeho předání k uskladnění.

Uskladnění – souhrn činností od příjmu až do umístění materiálu na místo uložení ve skladu (do regálů, stojanů, stohů, nádrží, hromad apod.).

Vyskladnění – souhrn činností od odběru z místa uložení materiálu až k výdeji.

Manipulační (skladová) jednotka – jednotka uloženého materiálu ve skladu (kus, litr, kilogram, balení, svazek, paletová jednotka atd.).

Manipulační zařízení a prostředky – zařízení a prostředky sloužící ke skladové manipulaci a uložení zásob ve skladu (obvykle regálové zakladače, stohovací jeřáby, dopravní a manipulační vozíky apod.).

Hořlavá kapalina – chemická látka a/nebo její směs v kapalném stavu, které jsou za předvídatelných podmínek schopné hořet nebo vytvářet produkty schopné hoření.

Sklad hořlavých kapalin – stavební objekt nebo vymezená plocha pro uskladnění, přijímání a vydávání hořlavých kapalin ve stanoveném množství.

Příruční sklad hořlavých kapalin – sklad pro nejvýše 7 m3 hořlavých kapalin všech tříd nebezpečnosti.

Provozní sklad hořlavých kapalin – sklad hořlavých kapalin navržený pro hořlavé kapaliny v limitní kapacitě do 100 m3 všech tříd nebezpečnosti.

Hlavní sklad hořlavých kapalin – sklad navržený pro hořlavé kapaliny v limitní kapacitě větší než 100 m3 hořlavých kapalin všech tříd nebezpečnosti.

Skladovací prostor – prostor nebo skupina prostorů v požárním úseku, ve kterém se hořlavé kapaliny uskladňují v nádržích, nádobách, kontejnerech, přepravních obalech apod., aniž by v těchto prostorech probíhaly technologické procesy s hořlavými kapalinami (např. přelévaly se, míchaly se, zrály nebo se jinak během určité doby měnily).

Uzavřený sklad – zastřešený sklad se všemi obvodovými stěnami, přičemž plocha trvale otevřených (nezasklených nebo jinak ne-vyplněných) otvorů v obvodových stěnách nepřesahuje 25 % celkové plochy všech obvodových stěn (do celkové plochy obvodových stěn – 100 % – se zahrnují i otevřené či zavřené otvory).

Lahve – tlakové nádoby ocelové, kompozitové nebo z lehkých slitin, s vodním objemem od 0,5 litru do 150 litrů.

Místní provozní řád – soubor technicko-organizačních opatření včetně bezpečnostních zásad k zajištění bezpečného a spolehlivého provozu.

Bezpečnostní list – soubor identifikačních údajů o nebezpečné chemické látce nebo směsi, o výrobci/dovozci a údajů potřebných pro ochranu zdraví člověka nebo životního prostředí. Obsahuje 16 kapitol a jeho struktura vychází z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH).

Základní bezpečnostní požadavky

Skladování nebezpečných chemických látek a chemických směsí je problematika značně rozsáhlá, protože zahrnuje celou řadu látek s rozličnými nebezpečnými vlastnostmi – od látek hořlavých, přes látky výbušné, toxické nebo nebezpečné pro životní prostředí. Mnoho látek nebo výrobků z nich má přitom více než jednu nebezpečnou vlastnost, což činí práci s nimi (včetně skladování) mimořádně rizikovou.

V každé laboratoři musí být ustanoveny postupy pro správné skladování, manipulaci a používání chemických látek. U mnoha chemikálií je třeba dbát na různé skladovací podmínky, např. teplota, omezení časem nebo bezpečnostní omezení. Mezi běžné problémy související se skladováním chemických látek patří společné uskladnění nekompatibilních chemikálií. Pokud jsou chemické látky správně skladovány, minimalizují se rizika nehod souvisejících s náhodným uskladněním nekompatibilních látek. Hlavním cílem je stálá kontrola chemických látek a dodržováním stanovených organizačních a technických zásad či používáním certifikovaných standardních produktů určených k bezpečnému skladování nebezpečných látek.

Požadavky na bezpečné skladování nebezpečných látek a materiálů můžeme nalézt také v § 237 a § 238 vyhlášky č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení. Tento předpis však stanoví jen obecné požadavky, např.:

  • nebezpečné látky smějí být skladovány jen na místech k tomu určených v předepsaném množství a v bezpečných obalech; na obalech musí být vyznačen jejich obsah a bezpečnostní označení. Společně skladovat se smějí jen ty nebezpečné látky (jejich směsi), které spolu nebezpečně nereagují;

  • zásobníky pro skladování nebezpečných látek musí být opatřeny bezpečnostním zařízením odpovídajícím druhu skladovaného materiálu, jalovou výpustí pro vyprazdňování, pokud není vyprazdňování zajištěno jinak, a zařízením na měření teploty uvnitř zásobníku;

  • armatury cisteren a nádrží musí být po dobu skladování opatřeny spolehlivými uzamykatelnými kryty;

  • zařízení, jeho součásti a prostory obsahující nebezpečné látky musí být označeny bezpečnostním označením;

  • pracoviště s výskytem nebezpečných látek musí být opatřena dostatečným množstvím asanačních prostředků.

Výše uvedené požadavky pro skladování nebezpečných látek lze doplnit ještě obecnými bezpečnostními požadavky na sklady pohonných hmot, hořlavých kapalin a tuhých maziv, které jsou stanoveny příloze 1, části 11 nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí. Z tohoto předpisu vyplývá, že:

  • ve skladu, popř. na vstupu do něj, musí být viditelně umístěn seznam osob oprávněných manipulovat s nebezpečnou látkou nebo směsí ve skladu, a místní provozní řád skladu,

  • sklad musí být označen značkami zákaz vstupu nepovolaných osob a zákaz výskytu otevřeného ohně,

  • sklad pohonných hmot, hořlavých kapalin a tuhých maziv musí mít nepropustnou podlahu, chemicky odolnou proti skladované látce či směsi,

  • k umělému osvětlení skladu smí být použito pouze pevně umístěné svítidlo v nevýbušném provedení. Výrazně označený vypínač se umísťuje vně skladu.

Také v normě ČSN 01 8003 jsou uvedeny bezpečnostní požadavky na skladování konkrétních skupin látek:

  • Látky vysoce toxické musí být uzamčeny tak, aby k nim neměly přístup nepovolané osoby. Vysoce toxické látky s látkami toxickými mohou být uchovávány společně v jednom prostoru, avšak musí být od sebe zřetelně odděleny. S ostatními chemikáliemi mohou být ukládány ve společné místnosti pouze tehdy, pokud jsou od ostatních látek odděleny, např. jsou umístěny v samostatné skříni, na samostatném regálu

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...