dnes je 29.2.2024

Input:

Zpráva o životním prostředí 2009

1.12.2009, Zdroj: Ministerstvo životního prostředí (www.mzp.cz)

Životní prostředí se oproti předchozímu roku zlepšilo. Pomohly nové ekologické zákony i podpora tisíců konkrétních projektů z evropských fondů. Ale bohužel největší část pozitivních změn je jen náhodným, vedlejším produktem hospodářské krize, při které samozřejmě klesla výroba. Tudíž s oživením ekonomiky se i znečištění může opět vrátit na původní hodnoty,“ komentuje ministr životního prostředí Ladislav Miko závěry Zprávy o životním prostředí ČR v roce 2008, kterou včera projednala vláda.

Energetická náročnost hospodářství meziročně klesla o 6 %, což je největší meziroční pokles od roku 2000. Znamená to, že pokračuje restrukturalizace průmyslu ve prospěch energeticky, materiálově i emisně méně náročných výrob. I přes to ale Česká republika stále patří k největším producentům skleníkových plynů na obyvatele v celé Evropské unii (14,4 t CO2 ekv. na obyvatele v roce 2007, o 42 % více než průměr zemí EU15). Energetická náročnost českého hospodářství je mnohem vyšší než evropský průměr.

V roce 2008 se dýchalo o něco lépe než v předchozích letech. Ale kvalita ovzduší je stále velmi špatná. Nejhorší je situace v Ostravsko-karvinské oblasti, v Praze a Brně. V roce 2008 bylo 15 procent obyvatel vystaveno nadlimitním koncentracím polétavého prachu (v roce 2007 to byla třetina populace). Nadlimitním koncentracím benzo(a)pyrenu bylo loni vystaveno 42 procent obyvatel, o rok dříve polovina populace. Téměř 70 % obyvatel

PartneřiNahrávám...
Nahrávám...