dnes je 2.5.2024

Input:

ČAOH - posuzuje výhled rozvoje spaloven

22.12.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.3.6
ČAOH – posuzuje výhled rozvoje spaloven

Ing. Petr Havelka

ČAOH: Studie porovnání možností energetického využití odpadů v ČR

Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH) nechala zpracovat obsáhlou studii na téma porovnání možností energetického využití odpadů v podmínkách ČR. ČAOH dlouhodobě prosazuje cestu energetického využití energeticky bohaté části odpadů. Postupem času veřejnost chápe, že energetické využití odpadů neznamenají jen nákladné a často problematicky prosaditelné spalovny odpadů, ale že zde jsou i jiné legislativou definované cesty a technologie, jak lze z odpadů získat energii. Konkrétními možnostmi, jak z pohledu ekonomického, tak technického, se zabývá předmětná studie.

Odpady je vhodné smysluplně využívat

Česká asociace odpadového hospodářství dlouhodobě podporuje to, aby s odpady bylo nakládáno smysluplným a ekonomicky efektivním způsobem tak, aby ČR splnila cíle odpadového hospodářství EU. Před 20 lety EU podporovala výstavbu skládek odpadů, před deseti lety dotačně podporovala výstavbu spaloven odpadů. V posledních cca 4 letech již EU opakovaně sděluje, že dotace na nové spalovny v ČR, nepošle. Zároveň v roce 2014 EU předložila svou novou strategii OH s názvem oběhové hospodářství. Tato strategie bude ještě pravděpodobně upravena, ale je zřejmé, že EU se chce zásadně více orientovat na třídění odpadů, jejich úpravy a recyklaci. Nemalý prostor je zde i pro energetické využití energeticky bohaté frakce odpadů.

Pro energetické využití odpadů a paliv z odpadů zde existuje potenciál

V ČR se dle statistických dat zatím energeticky využívá dle MŽP 11,9 % a dle ČSÚ 20% komunálních odpadů. Existuje zde tedy určitý prostor pro navýšení kapacity zařízení na energetické využití odpadů. Jednou z relevantních možných cest, jak toho dosáhnout jsou klasické spalovny odpadů. Některé státy EU však stále více volí cestu levnější a cestu, která více zohledňuje potřebu úpravy odpadů a jejich třídění tak, aby nebyly ohrožené evropské cíle recyklace. V těchto státech tak vznikly kapacity zařízení, které z neupraveného odpadu vytřídí materiálově využitelné složky a dále nemalou část energeticky bohaté frakce, ze které jsou vyrobena tzv. paliva z odpadů. Evropská unie má jasně definovanou evropskou technickou normu pro paliva z odpadů. Některé státy, jako například Itálie, dále využily možnost, kterou definuje evropská odpadová směrnice, a stanovily si právní předpis, který po splnění definovaných podmínek vyjme upravené odpady – paliva z odpadů, z odpadového režimu a zakotví je jako klasické výrobky využitelné v energetice. Paliva z odpadů pak mohou být standardně využita v energetických zařízeních k tomu určených, jako například elektrárny, teplárny, cementárny apod. V tomto smyslu je klíčové, že tato zařízení plní přísné požadavky evropské legislativy ochrany ovzduší, stanovené pro spalování odpadů, a to i pokud jsou paliva z odpadů v režimu standardních výrobků. Tato cesta má samozřejmě značný potenciál i v podmínkách ČR, pokud se podaří vhodným způsobem nastavit legislativní prostředí. Výhodou této cesty je její znatelně nižší ekonomická náročnost, a to jak v rovině investiční, tak v rovině provozní.

ČAOH bude veřejně prezentovat výsledky obsáhlé studie

Je zřejmé, že případní investoři, kteří by chtěli smysluplně energeticky využívat odpady, či paliva z odpadů, potřebují ucelenou informaci o technických i ekonomických aspektech jednotlivých možností energetického využití odpadů a paliv z odpadů. Z tohoto důvodu zadala ČAOH zpracování studie pro tuto oblast uznávané odborné společnosti s mezinárodní působností. V měsíci březnu byla studie s názvem "Porovnání variant energetického využití odpadů v ČR" dopracována. Na dubnové konferenci Dny teplárenství a energetiky 2015 ČAOH výsledky této studie veřejně prezentuje zástupcům sektoru energetiky, jakožto klíčovým partnerům pro možný rozvoj této části sektoru využití odpadů

Zaměření studie – spalovna, monozdroj na TAP, spoluspalování TAP

Nyní několik základních informací o předmětné studii,

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...