13.3.2
Nová vyhláška č. 243/2023 Sb., o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech
JUDr. Pavla Bejčková, PhD.
Od srpna je v účinnosti nová vyhláška č. 243/2023 Sb., o provedení některých ustanovení zákona o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech. Vyhláška provádí zákon č. 73/2012 Sb., o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu, a o fluorovaných skleníkových plynech, ve znění pozdějších předpisů (dále také "zákon č. 73/2012 Sb."), a byla vydána v návaznosti na jeho poslední novelu (provedenou zákonem č. 69/2023 Sb.).
Nová vyhláška ruší a nahrazuje vyhlášku č. 257/2012 Sb., o předcházení emisím látek, které poškozují ozonovou vrstvu, a fluorovaných skleníkových plynů, ve znění pozdějších předpisů, která dostatečně neodrážela novou zákonnou úpravu. Z důvodu rozsáhlejších změn se přistoupilo nikoli k novele stávající vyhlášky, ale k vydání zcela nové vyhlášky. Vyhláška zčásti přebírá obsah předchozí vyhlášky.
Nakládání s regulovanými látkami a fluorovanými skleníkovými plyny je v rámci Evropské unie do velké míry sjednoceno a řídí se přímo použitelnými nařízeními. Jedná se o:
-
nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1005/2009 ze dne 16. září 2010 o látkách, které poškozují ozonovou vrstvu,
-
nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 ze dne 16. dubna 2014 o fluorovaných skleníkových plynech a o zrušení nařízení (ES) č. 842/2006,
-
prováděcí nařízení k těmto nařízením.
Vyhláška navazuje na přímo použitelná nařízení Evropského parlamentu a Rady a na prováděcí nařízení vydaná Evropskou komisí.
NahoruNová vyhláška upravuje
Podle § 4 odst. 2 zákona č. 73/2012 Sb. je osoba provozující zařízení s obsahem nejméně 3 kg regulovaných látek povinna vést evidenční knihu zařízení a systému požární ochrany s obsahem regulovaných látek, uchovat ji pro účely kontroly v místě provozu zařízení po dobu 5 let a předložit ji ke kontrole na výzvu kontrolního orgánu. Do evidenční knihy zařízení je povinna zaznamenávat stanovené údaje. Vzor evidenční knihy je upraven v příloze č. 1 části A vyhlášky.
Jedná se o požadavky na způsob vedení a uchovávaní záznamů u zařízení, která obsahují fluorované skleníkové plyny (dále také "F-plyny") v množství 5 tun ekvivalentu CO2 nebo větším v jiné než pěnové formě. Provozovatelé těchto zařízení mají podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 517/2014 povinnost provádět kontrolu těsnosti a vést a uchovávat záznamy o stanovených údajích.
Záznamy mohou být vedeny a uchovávány jak v písemné podobě evidenční knihy, tak v elektronické podobě. Údaje musí být vedeny v českém jazyce.
Listinná evidenční kniha musí odpovídat vzoru stanovenému v příloze č. 1 části B vyhlášky. V případě elektronické evidence musí být splněny stanovené zvláštní požadavky. Zásadní je požadavek na použitý software, který musí umožnit, aby kromě opravného záznamu zůstaly evidovány i původně zaznamenané údaje.
Zkouška ověřuje znalosti uchazeče o vydání certifikátu. Teoretická část zkoušky má formu písemného testu. Test musí obsahovat minimálně 50 otázek, které jsou náhodně vygenerovány ze seznamu otázek, který hodnotící a certifikační subjekt předkládá již k žádosti o povolení Ministerstvu životního prostředí. Seznam všech otázek je nedílnou součástí povolení. V případě certifikace pro kategorie III a IV podle čl. 3 odst. 2 prováděcího nařízení Komise (EU) 2015/2067 obsahuje písemný test alespoň 30 otázek. První okruh otázek v testu ověřuje znalosti v oblastech uvedených v přílohách prováděcího nařízení Komise (EU) č. 2015/2067, prováděcího nařízení Komise (EU) č. 2015/2066 a nařízení Komise (ES) č. 304/2008. Druhý okruh otázek ověřuje teoretickou odbornou způsobilost pro výkon certifikované činnosti podle konkrétní kategorie certifikátu, o který osoba žádá. Teoretická část je úspěšně absolvována při alespoň 80 % správných odpovědí. Neúspěšnou teoretickou zkoušku lze opakovat. Úspěšné složení teoretické zkoušky je podmínkou pro možnost absolvovat praktickou část zkoušky.
Praktická část zkoušky se skládá před odbornou hodnotící komisí složenou ze členů, kteří jsou po prověření splnění kvalifikačních předpokladů schváleni Ministerstvem životního prostředí v rámci povolení hodnotícího a certifikačního subjektu. Komise pro praktickou zkoušku musí mít vždy alespoň 3 členy. Praktická zkouška se skládá z řešení vylosované praktické zkušební otázky a odpovědí na doplňující otázky. Jedná se o řešení praktického úkolu s využitím přístrojového vybavení, s kterým musí uchazeč umět zacházet. Seznam všech praktických zkušebních otázek je součástí povolení hodnotícího a certifikačního subjektu. Úspěšná praktická zkouška se hodnotí jako “vyhověl“, neúspěšná jako “nevyhověl“. O průběhu praktické zkoušky vypracuje zkušební komise protokol, aby bylo možné její průběh zpětně kontrolovat. V případě neúspěchu lze praktickou zkoušku opakovat, a to nejdříve 6 měsíců od neúspěšného pokusu.
Rozsah požadovaných znalostí odpovídá rozsahu v předchozí vyhlášce. Je stanoven povinný rozsah školení fyzických osob, které:
- -
provádějí znovuzískávání regulovaných látek a jinak manipulují s regulovanými látkami v rámci recyklace výrobků,
- -
manipulují s regulovanými látkami v rámci jejich regenerace, a
- -
manipulují s regulovanými látkami v rámci jejich zneškodnění.
Školení fyzických osob (zaměstnanců) provádějí osoby provozující danou činnost (zaměstnavatel), které mají vydané povolení k provádění této činnosti Ministerstvem životního prostředí…