dnes je 19.4.2024

Input:

Novela emisní vyhlášky

25.10.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

13.2
Novela emisní vyhlášky

JUDr. Pavla Bejčková, Ph.D.

Ve Sbírce zákonů vyšla vyhláška č. 216/2019 Sb., kterou se mění vyhláška č. 415/2012 Sb., o přípustné úrovni znečišťování a jejím zjišťování a o provedení některých dalších ustanovení zákona o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů (tzv. emisní vyhláška). Část této vyhlášky nabyla účinnosti 1. září 2019, část nabývá účinnosti až od 1. ledna 2020.

Referenční finanční limit

Novela emisní vyhlášky navazuje na novelu zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, která byla provedena zákonem č. 172/2018 Sb. Na základě zmocnění v § 17 odst. 7 zákona o ochraně ovzduší novela vyhlášky č. 415/2012 Sb. upravuje v novém § 27a tzv. referenční finanční limit pro provedení kontroly technického stavu a provozu spalovacího stacionárního zdroje na pevná paliva o celkovém jmenovitém tepelném příkonu od 10 do 300 kW včetně. Tento finanční limit je podle zákona rozhodný pro posouzení schopnosti výrobce zajistit odborně způsobilou osobu. Novela zákona o ochraně ovzduší provedená zákonem č. 172/2018 Sb. totiž rozšířila od 1. 9. 2018 možnost, aby si provozovatel nechal zdroj a jeho provoz zkontrolovat odborně způsobilou osobou oprávněnou jiným výrobcem k provádění kontroly technického stavu a provozu stejného typu spalovacího stacionárního zdroje. Tato výjimka se nově vztahuje i na kotle, u nichž výrobce není schopen zajistit revizního technika, který by mohl provést kontrolu technického stavu a provozu kotle za dostupné ceny v rámci tzv. referenčního finančního limitu.

Referenční limit je novelou emisní vyhlášky stanoven ve výši 1 585 Kč bez DPH pro spalovací stacionární zdroje bez řídicí jednotky a ve výši 1 848 Kč bez DPH pro spalovací stacionární zdroje s řídicí jednotkou.

Ustanovení je účinné a použije se již od 1. září 2019.

Je třeba zdůraznit, že zákon o ochraně ovzduší stanoví, že provozovatel zdroje musí minimálně požádat výrobce svého zdroje o vyjádření, zda má cenově dostupnou odborně způsobilou osobu k provedení revize kotle k dispozici. Výrobce provozovateli do 30 dnů odpoví a provozovatel případně negativní vyjádření výrobce připojí k dokladu o provedení kontroly, který je povinen předložit na vyžádání obecního úřadu obce s rozšířenou působností (tj. k dokladu, který mu vystavil revizní technik pověřený jiným výrobcem).

Pokud výrobce své vyjádření ve stanovené lhůtě nevystaví a na žádost provozovatele kotle vůbec neodpoví, má se za to, že není odborně způsobilou osobu v rámci stanoveného referenčního finančního limitu schopen zajistit. Provozovatel si v tom případě může nechat provést revizi kotle odborně způsobilou osobou oprávněnou jiným výrobcem k provádění kontroly technického stavu a provozu stejného typu spalovacího stacionárního zdroje. Provozovatel je současně povinen na vyžádání obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností věrohodně prokázat, že výrobce o vyjádření výrobce alespoň požádal (např. podacím lístkem, odeslaným e-mailem).

Další změny s účinností od 1. ledna 2020

  • Náležitosti hlášení o revizi kotle do ISPOP

Vyhláška nově upravuje rozsah údajů spojených s provedenou kontrolou zdroje (uvedených v dokladu o této kontrole), které je odborně způsobilá osoba, která provádí revizi kotle (revizní technik), povinna ohlásit prostřednictvím integrovaného systému ohlašovacích povinností (ISPOP) – příloha č. 18 část B vyhlášky.

Úprava ve vyhlášce vychází z poslední novely zákona o ochraně ovzduší, dle které budou mít odborně způsobilé osoby nově od 1. ledna 2020 stanovenu povinnost ohlašovat Ministerstvu životního prostředí prostřednictvím integrovaného systému plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí (ISPOP) údaje o každé provedené kontrole kotle. Ohlášení do ISPOP musí provést nejpozději do 60 dnů od okamžiku, kdy zkontrolovali kotel a vystavili doklad o provedení kontroly. Za nesplnění povinnosti ohlásit provedenou revizi kotle do ISPOP bude možné odborně

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...