Mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí lze podle ustanovení § 46 zákona č. 114/1992 Sb.
Mimořádně významné stromy, jejich skupiny a stromořadí lze podle ustanovení § 46 zákona č. 114/1992 Sb., zákona o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), vyhlásit rozhodnutím orgánu ochrany přírody za památné stromy.
Ochrana památných stromů
Takto vyhlášené památné stromy je zakázáno poškozovat, ničit a rušit v přirozeném vývoji. Zakázány jsou tudíž jakékoliv činnosti, které památný strom poškozují, ničí či ruší v přirozeném vývoji, ať už by byly prováděny na stromu samotném (např. pokácení stromu, ořez větví, mechanické poškození kořenů či kmene nebo kůry stromu, zasypání báze stromu) nebo by se jednalo o zásahy v okolí stromu, které způsobí zhoršení stanovištních podmínek (např. aplikace chemických látek pro dřeviny toxických, zhutňování stanoviště, odkopávky a navážky). V případech, kdy jiný veřejný zájem převažuje nad zájmem ochrany přírody nebo v zájmu ochrany přírody, lze z těchto zákazů udělit postupem podle § 56 zákona výjimku.
Ochranné pásmo památného stromu
K účinnější ochraně památného stromu slouží, podobně jako tomu je u zvláště chráněných území, též jeho ochranné pásmo. Ochranné pásmo památného stromu může být buď vyhlášené (vymezené orgánem ochrany přírody, který vyhlašuje strom za památný) nebo se může jednat o ochranné pásmo ze zákona, které vznikne ex lege, pokud příslušný orgán ochrany přírody ochranné pásmo památného stromu nevymezí. V takovém případě má každý památný strom základní ochranné pásmo ve tvaru kruhu o poloměru desetinásobku průměru kmene měřeného ve výši 130 cm nad zem).
V rozhodnutí, kterým se vymezuje ochranné pásmo, stanoví orgán ochrany přírody zároveň výčet činností a zásahů, které lze provádět jen s jeho předchozím souhlasem. Tento výčet je sestavován vždy s ohledem na konkrétní památný strom (druh dřeviny, stanovištní podmínky, zdravotní stav stromu apod.). K činnostem a zásahům, které jsou podle § 46 odst. 2 zákona zakázány, je tak možno připojit ještě další činnosti a zásahy, které budou vázány na předchozí souhlas a zvýšit tak preventivní ochranu památného stromu. Při stanovování výčtu činností a zásahů, které lze provádět jen s předchozím souhlasem orgánu ochrany přírody a krajiny, by nemělo docházet k duplicitám se zákazy podle § 46 odst. 2 zákona, do tohoto výčtu patří činnosti a zásahy s jinou intenzitou škodlivosti pro památný strom. Měly by tam být uvedeny činnosti a zásahy, které památný strom bezprostředně nepoškodí, nezničí ani nebudou přímo rušit v jeho přirozeném vývoji, avšak přesto by mohly pro…