Ucelená sada dotazů a odpovědí z on-line konference Povinnosti v podnikové ekologii, které padly v průběhu bloku "Nakládání s odpady" a na které se nedostalo v diskuzi v závěru tohoto bloku.
Dotaz:
Odpověď:
- Jakou formu by měly mít informace od původce pro zpracování ZPO oprávněnou osobou, když bude moci ZPO zpracovat oprávněná osoba?
- Tomáš Lank: Základní popis odpadu vždy nejlépe vyplní původce odpadu, jelikož právě původce ví, jak odpad vznikl a jaké má vlastnosti.
- Dotaz k bodu: Přechod odpad neodpad: V současné době musí být povolení k nakládání s odpady dle 14/2 i pro obalovny, které vykupují (přebírají) ZAS T3 za účelem využití pro nové asf. Směsi. Chápu správně, že dle nového zákona nebude muset mít tato obalovna povolení k nakládání s odpady od krajského úřadu?
- Tomáš Lank: Podle vyhlášky 130/2019 Sb. současně platné legislativy musí být obalovna pro příjem ZAS3 vybavena povolením dle § 14 odst.1, tedy s provozním řádem
- Štěpán Jakl: Obalovna přebírající zas T3 bude muset mít povolení pro zařízení určené pro nakládání s odpady i podle nového zákona a nové vyhlášky.
- Původce odpadu - chápu dobře, že pokud si objednám vyčištění lapolu, tak u vzniklého kalu nebudu původcem, ale bude to firma, která čištění provádí?
- Tomáš Lank: Původce odpadu je vždy ten, při jehož činnosti odpad vzniká, tedy ano. Pokud přijede odborná firma vyčistit lapol na objednávku, pak při této činnosti je původcem vzniklých odpadů ona. Lze to ale upravit smlouvou, aby byl původcem vlastník lapolu. Musí být ale vždy zcela jasné, kdo tím původcem je. Od toho se odvíjejí následné povinnosti.
- Dobrý den, pokud máme dřevěné palety, které nyní likvidujeme jako odpad, ale mohli bychom je prodávat, můžeme tedy požádat krajský úřad?
- Tomáš Lank: Dřevěná paleta se stává odpadem až tenkrát, pokud ji za odpad prohlásíte, tedy až když se jí zbavujete. Pokud palety prodáte mimo režim odpadů jako "nadbytečné palety", pak prodáváte zboží a ne odpad
- U obchodování s odpady se vede evidence odpadů jakým způsobem? Může být provozovatel zařízení dle paragr.14 odst 1 zároveň obchodník? Bude to evidenčně odlišeno v evidenci odpadů?
- Štěpán Jakl: Provozovatel, pokud odpady neprojdou fyzicky jeho zařízením, musí mít povolení pro obchodování. Evidence a ohlašování bude samostatně na identifikační číslo obchodníka.
- Vedlejší energetické produkty (popeloviny), které jsou registrovány v REACH a dále certifikovány na konkr. výrobky, budou nadále mimo režim odpadů?
- Štěpán Jakl: Na této otázce zákon nic nemění. Spíše bude jasnější, že se v tomto případě neuplatní limity pro využívání odpadů na povrchu terénu.
- Při uzavírání smluv právnických osob s KS jsme se v minulosti setkávali s tím, že KS z adresy právnické osoby udělal místo s možností zpětného odběru pro širokou veřejnost. Bude to jinak?
- Štěpán Jakl: Zákon to neupravuje, vzhledem k tomu, že za kvalitu bude i v takovém případě odpovídat původce, musí mu předat vše nezbytné, co si nemůže zjistit provozovatel sám.
- Ladislav Trylč: Nový zákon o VUŽ definuje veřejné místo ZO. Dnes jeden KS zneužívá své smluvní partnery tím, že vykazuje u nich zřízená neveřejná místa ZO jako veřejná pro všechna elektrozařízení. Zákon o VUŽ by měl tuto praxi zastavit.
- Zůstane zachována specifikace, co je a co není elektrozařízení ve smyslu zákona o odpadech? Průmyslové soustrojí apod...
- Ladislav Trylč: Od 18. srpna 2018, resp. prakticky od roku 1. 1. 2019 došlo k rozšíření definice elektrozařízení, kdy řada průmyslových výrobků, které do té doby nebyly elektrozařízením, se náhle elektrozařízením stala. Nový zákon o VUŽ nijak definici elektrozařízení nemění, ta zůstává stejná (zůstávají stejné i výjimky). Současně ale definice, co je průmyslové soustrojí a co není, je poněkud nejasná. V evropských dokumentech jsou uvedeny určité limity (hmotnost a rozměry), které se pak používají v rámci výkladu pro stanovení, zda výrobek je či není elektrozařízení ve smyslu definice dle směrnice 2012/19/EU, resp. zákona o VUŽ (nyní zákona o odpadech).
- Mám dotaz ohledně shromažďování (skladování), mám-li pronajatý pozemek za účelem využití jako mezideponie stavebních vedlejších produktů (zeminy, asfalt) a situace mě nutí tyto VP shromažďovat déle než 1 rok, budu tedy muset požádat KÚ o povolení skladování VP na max. 3 roky?
- Štěpán Jakl: VP nemusí být v odpadovém skladu otázka je spíše splnění podmínky, zda je jejich využití zajištěno. Pokud jste schopni prokázat, že VP využijete, můžete ho mít uložený po dobu delší než jeden rok.
- IRZ - jak získáme údaje od ostatních producentů odpadů, kteří sídlí na stejné adrese a máme je vykazovat do IRZ? Tito producenti mají samozřejmě jiné IČO a třeba si vykazují sami.
- Václav Kuncl: Informace získáte jedině smluvně. např. odp. firma bude při odstávce odvážet odp. z technologie (při čištění). Součástí smluvního vztahu bude i požadavek na evidenci těchto odpadů.
- Vedlejší produkty živočišného původu – co to v praxi znamená? V praxi je řešen ožehavý problém – vaječné skořápky, kam s nimi a pod jakým kat, číslem, podobně velké kosti z vývarů, co může obsahovat odpad kat. č. 200108?
- Štěpán Jakl: VŽP jsou definovány evropským nařízení 1069/2009. Vaječné skořápky jsou materiál kategorie 3 podle tohoto nařízení. Na VŽP se zákon o odpadech vztahuje pouze v případě, že jsou určené ke spalování skládkování, kompostování nebo přeměně na bioplyn. Jako katalogové číslo bych použil 02 02 03 Suroviny nevhodné ke spotřebě nebo zpracování.
- Odpad vzniká při stavebních úpravách dodavatelem prací na vlastníkově věci, nebo při obměně zařízení např. zdravotnických přístrojů, kdy dodavatel přístrojů se smluvně zavazuje, že ekologicky zlikviduje staré přístroje. Kdo je původcem? Jaký je v tomto případě správný způsob předání – zpětný odběr nebo režim odpadů?
- Ladislav Trylč: Obměna zdravotnických přístrojů ze strany dodavatele nových-předání musí proběhnout v režimu ZO. Dodavatel může sběr zajistit prostřednictvím kolektivního systému. Původní vlastník není původcem.
- Spalovny nebezpečného odpadu – soulad s legislativou pro ovzduší, kdy spalovny mají max. délku povolení (životnost zdroje) 25 let. Přepovolování zařízení bude spuštěno kdy?
- Štěpán Jakl: Pokud je délka omezena povolením v ovzduší, nový zákon o odpadech nijak toto omezení neovlivňuje.
- Jak se bude pohlížet na odpad, který nestihnu v průběhu 1 roku zpracovat při větší dodávce. Shromažďuji a zpracuji do 2 let nyní tedy do 1 roku. Je to rok od přijetí odpadu nebo pak kalendářní?
- Tomáš Lank - Zákon 185/2001Sb.§4, odst.1, písmeno h - skladováním odpadů - přechodné soustřeďování odpadů v zařízení k tomu určeném po dobu nejvýše 3 let před jejich využitím nebo 1 roku před jejich odstraněním. Lhůta běží od přijetí odpadu a na využití odpadů máte 3 roky.V NZO je to v návrhu stejně.
- Blíže rozebrte odpad neodpad
- Štěpán Jakl: Odpad neodpad - na odpověď v chatu je tovelmi rozsáhlá problematika, odkazuji na příslušný slide, dobře je to popsíno důvodové zprávě k zákonu. Viz sněmovní tisk 676 https://www.psp.cz/sqw/text/tiskt.sqw?O=8&CT=676&CT1=0
- Revize provozních řádů zařízení, konkrétně u spaloven vzniká situace, kdy zákon o odpadech ukládá povinné položky a zákon o ovzduší ukládá vyhláškou přesné složení provozního řádu. V obou předpisech je de facto to samé, ale v jiném pořadí, což úředníci KÚ nedokáží zpracovat, protože jeden úředník je pro odpady a vidí problematiku svým úhlem a druhý je za ovzduší a vidí problematiku také svým úhlem. Ve výsledku má spalovna provozní řády 2. přinese novelizace zákona o odpadech odstranění tohoto „jevu“?
- Tomáš Lank: Spalovna bude v novém zákoně opět zařízení pro odstranění odpadů, tedy s provozním řádem. Ten druhý provozní řád je dle zákona o ovzduší 201/2012Sb., tedy podle jiného zákona, jelikož je vyjmenovaný zdroj. Každý provozní řád se zaměřuje na něco jiného a v tomto nový zákon o odpadech nemůže situaci vyřešit.
- Dle zjištění jsme měli hlásit do IRZ , musí se podat zpětně?
- Tomáš Lank: Doporučuji vám hlášení podat i dodatečně, jelikož to bude mít vliv na výši udělené pokuty. Pozdní podání ČIŽP ocení menší pokutou, než kdyby hlášení nebylo podáno vůbec. Nesplnění ohlašovací povinnosti je vždy přestupek
- Jaký je rozdíl mezi obchodníkem a zprostředkovatelem?
- Tomáš Lank: Obchodník bude mít vlastní identifikační číslo obchodníka a bude mu ho přidělovat KÚ. V systému nakládání s odpadem tedy bude přes sebe evidovat. Zprostředkovatel bude pracovat na základě smlouvy s původcem, pouze se KÚ ohlásí, zajistí přepravu odpadu, ale nebude se přes zprostředkovatele evidovat.
- Chtěla bych se zeptat ohledně ohlašování do IRZ: Ohlašuje se odpad, který vzniká ze sekání trávy v rámci údržby provozovny z požárně-bezpečnostních důvodů?
- Václav Kuncl: Odpady, které se nevztahují k činnosti (té výrobní) by neměly být započteny. Jinak řečeno, výměna dílu stroje, který patří do činnosti ano. Údržba zeleně okolo provozovny ne.
- Bude potřeba místa nakládání s použitými výrobky nově označit jako místa nakládání s odpady + vybavit je ILNO?
- Ladislav Trylč: Pokud bude s výrobky s UŽ nakládáno v režimu zpětného odběru, nebude oproti současnosti při nakládání s nimi žádná změna oproti současnosti-zjednodušený odpadový režim.
- Obchodník – mám-li větší množství odpadu zeminy, mohu ho nyní prodat bez předchozího zpracování odpadu v zařízení a musím si tedy zažádat o povolení ?
- Tomáš Lank: Zemina se stává odpadem, jakmile je s ní jakkoliv manipulováno mimo místo, odkud byla nakopána. Takto to stručně říká zákon. Tedy pokud jste držitelem zeminy, kterou jste převzal v režimu odpadu, pak s takovou můžete předat pouze zase do zařízení na převzetí odpadů
- Jak pohlédne nový OZ na PET scrap při výrobě nápojových PET obalů,? Jako na vedlejší produkt, který se obchoduje a nespadá do evidence odpadů? Potřebuji povolení z hlediska OZ ke zpracování vlastního PET scrapu ve vlastních výrobcích?
- Štěpán Jakl: Pokud PET scrap vzniká drcením odpadu, nemůže jít o VP, ale o výrobek z odpadu. Pokud Vám vzniká při primární výrobě, může jít o VP.
- Původcem odpadů vzniklých v rámci stavebních činností v provozovně je stavební firma. My to v hlášení o odpadech samozřejmě nemáme a rovněž to není i v IRZ a dle ČIŽP je to správně.
- Václav Kuncl: Činnost stavební firmy není činností IRZ - stavební firma nemá provozovnu IRZ. Pokud dělala činnost ve výrobně, která je pod IRZ, potom ne v technické části (stroj). Nezapočítává se.
- Pokud mám firmu, která má činnost v rámci IRZ, do IRZ hlásím "odpady pouze v souvislosti s výrobní činností", nikoliv všechny při překročení limitních hodnot z provozovny?
- Václav Kuncl: Naprosto přesně. Takto to některé znalé firmy skutečně dělají. Většina bohužel ne.
- IRZ - prosím Vás, pokud firma obrábí kovové ingoty, mohou být tyto kovy předmětem IRZ (např. Cu při překročení hranice)? Děkuji.
- Václav Kuncl: Už se mi to stalo, že ČIŽP požadoval složení legujících částí a ano, pokud máte provozovnu a činnost (máte), potom dohledávejte i obsah těchto kovů v odpadech.
- Kdo je kontrolní orgán, který zkontroluje pravdivost a úplnost podaného hlášení IRZ?
- Václav Kuncl: Podle ustanovení zákona č. 25/2008 Sb. § 8 je kontrolním orgánem ČIŽP. Mimochodem, maximální výše pokuty je do 500 tis. korun.
- Jak se zjišťuje množství přísně sledovaných např. kyanidů, které opouštějí provozovnu prostřednictvím odpadu 150202?
- Václav Kuncl: Množství kyanidů obsažených v odpadu s katalogovým číslem 15 02 02 lze doložit pouze analyticky a následně výpočtem.
- Jak by měly fungovat smlouvy na stavební odpady u fyz.os. v případě, že dělají drobnou rekonstrukci a stav.odp. odváží do sb.dvora, případně na skládku. Figuruje jako původce, odpad předává za úplatu.
- Pokud je tato fyz.osoba z obce, kde mají sběrný dvůr, který je zařízen pro přijetí stavebního odpadu, pak žádná smlouva. Pokud je z obce, kde taková možnost není, musí umět doložit předem sjednanou smlouvou, že má pro stavební odpad zajištěn legální způsob nakládání. Snadnější pak bude přenést povinnosti původce na firmu, která provádí rekonstrukci.
- TAP z odpadů jsou odpadem nebo výrobkem? Bude k tomu nějaký prováděcí předpis? Před časem už nějaký návrh byl.
- Štěpán Jakl: Současný konsenzus je takový, že pokud má zařízení popsáno v provozním řádu, že na výstupu jsou TAP odpadem, může být skutečně výrobkem. Na jeho spalování se nicméně s ohledem na požadavky Evropské komise vztahují podmínky pro tepelné zpracování odpadů. Odlišný přístup připouští Komise pouze v případě, že existuje prováděcí předpis, který stanoví konkrétní podmínky za kterých může být TAP vyrobeno a spalováno, a které zajistí dostatečnou ochranu životního prostředí. Vyhláška nebyla v minulosti dopracována, protože na jejím obsahu neexistoval dostatečný konsenzus. Nicméně MŽP nadále s jejím zpracováním počítá. A její přípravě budeme věnovat pozornost po dokončení základních prováděcích vyhlášek k novému zákonu.
- S novelou zákona zaniká kategorie „vedlejší produkt“? Máme ve firmě zbytky plastů z PVC, HDPE a PP, který splňují §3 odst. 5 zákona (nedílná součást výroby, využití zajištěno, využití nepovede k nepříznivým účinkům na ŽP). Tyto zbytky nemáme pod žádným kódem odpadu, jen shromažďujeme a 2x za rok prodáváme, odvážíme. Jak to bude nyní?
- Vedlejší produkt zůstane i v novém zákoně zachován.
- Obchodování s odpady – na prodej kovového odpadu, plastových fólií, papíru - s novým zákonem budeme muset mít tedy povolení KÚ?
- Ano, obchodník bude muset získat Identifikační číslo, povede evidenci a bude podávat hlášení. Povolení k činnosti mu vydá KÚ.
- 1. Bude možné do mobilního zařízení přebírat odpady ze stacionární sběrny? 2. Nájemník (výrobní firma) produkuje obalové odpady vč. nebezpečných. Bude moci být původcem těchto odpadů na základě smlouvy vlastník nemovitosti nebo jiný pronajímatel?
- Tomáš Lank: Z nového zákona cituji: Do mobilního zařízení ke sběru odpadu smí být přebírány odpady pouze od jejich původce a odpady nesmí být z mobilního zařízení ke sběru odpadu předávány do jiného mobilního zařízení určeného pro nakládání s odpady. V případě, že odpad vzniká při činnosti více osob nebo při činnosti prováděné na základě smlouvy pro vlastníka věci, ze které se stane odpad, je původcem odpadu osoba, která fyzicky provádí činnost, při které odpad vzniká. Původcem odpadu je jiná osoba podle věty první, pokud tak vyplývá z písemné smlouvy uzavřené mezi těmito osobami. Původce odpadu podle věty první nebo druhé se stává vlastníkem vzniklého odpadu nejpozději v okamžiku jeho vzniku.
- V rámci naší činnosti provádíme výstavbu a opravy kanalizací a stále bojujeme s tím, jakým způsobem máme nakládat s výkopkem, případně živicemi. Musíme provádět odběry a zkoušky zeminy dle tab. 10.1 a 10.2 a v jakých četnostech? Je potřeba dělat zkoušky na každé zakázce (máme jich cca 200/rok) Realita je taková, že stavba může trvat 1den, ale také klidně roky a většinou tam není prostor čekat na výsledky zkoušek. Zároveň stavba může být několik kilometrů dlouhá a probíhat přes různá ORP. Prosím, je v legislativě stanoveno jakou plochu (rozlohu) nebo množství odpadu bych mohla pokrýt 1 zkouškou? A lze 1 zkouškou pokrýt různé zakázky (mohou být od sebe vzdáleny např. 500m).
- Tomáš Lank: Toto vychází z principu vzorkování, je nutno shromáždit velkou hromadu, tu pak ovzorkovat a získat reprezentativní vzorek a nechat stanovit 10.1 a 10.2, pokud má jít odpad vykopaný na povrch terénu.
- Jakým způsobem bychom měli nakládat s pilinami vznikajícími v truhlárně? Lze použít jako vedlejší produkt a bezplatně předávat k dalšímu použití? Nebo musíme likvidovat jako odpad?
- Tomáš Lank: Piliny dřevěné „ze dřeva“ pokud splňují zákonnou definici pro vedlejší produkt, pak jím mohou být. Ale piliny z dřevotřísky a lamina jsou odpad. Existuje ale způsob, jak s nimi můžete zatopit sami ve svém provozu pro svojí potřebu, vaše kamna ale musí být vyjmenovaný zdroj dle zákona 201/2012Sb.
- Odvoz NO zajišťujeme mobilním sběrem. Oznamovací povinnost do SEPNO stále zůstává na straně provozovatele mobilního sběru?
- Tomáš Lank: V případě převzetí odpadu do mobilního zařízení se provozovatel zařízení stává odesílatelem odpadu a to v místě a ve chvíli jeho nakládky u původce. Tedy ano, provozovatel MZ vybaví jízdu v SEPNO a vy, jakožto původce s místem nakládky tuto jízdu v systému SEPNO vůbec neuvidíte
- V revizi BL k barvě (směs nově klas. H317) je uvedeno pro odstranění odpadu nově - nebezpečný odpad 080312. Ale obsah n.l. klas. jako H317 je <0.01% hluboko pod 10%, což je limit pro klas n.v. HP13. Je pro mě uvedený kód a kategorie odpadu závazná?
- Tomáš Lank: Ano, pokud nemáte schválené zařízení na úpravu odpadu, ve které jste pak za podmínek schválených v provozním řádu schopna změnit kat. číslo odpadu. Pokud jste jen součást v řetězci nakládání mezi původcem a koncovkou (např. zařízení pro sběr a výkup), pak takový odpad jaký převezmete, musíte zase předat.
- Jako původce NO musím zpracovat ILNO, mám tam dát slepě HP13, když je to pod limitem pro tuto NV? K čemu pak tyto limity jsou pro určení nebezpečných vlastností?
- Tomáš Lank: Máte odpad se senzibilizující vlastností? Zákon o odpadech pracuje u původců s principem předběžné prevence vzniku újmy na zdraví, tedy jakmile je odpad smíchán s něčím, co má neb. vlastnost, pak je výsledná předávaná směs nebezpečným odpadem. Máte ale možnost nechat si provést hodnocení neb. vlastností pověřenou osobou (hodnotitelem) a ten má možnost změnit odpad z "N" do "O", pokud splní odpad podmínky pro přehodnocení. Někdy se to vyplatí zaplatit.
- BARVA A BL, samotná barva bude v případě, že se stane odpadem kód odpadu 080312 "Odpadní tiskařské barvy obsahující nebezpečné látky". Ale pokud bude tato barva natištěna na papíru, pak máte rázem odpadu 150101 nebo 200101 dle mechanismu vzniku toho papírového odpadu (150101-výroba, 200101-kanceláře, obecní sběr). Obal od vaší barvy bude pak kód odpadu 150110
- Mám povolení pro zařízení (sběr a výkup odpadů - plasty, papír) do září 2021. Potřebuji provést změnu povolení kvůli druhům vzniklých odpadů po vytřídění. Kdy bude vhodné požádat KÚ - dle jaké legislativy? Nové?
- Tomáš Lank: Musíte se řídit tím, co teď platí a to je zákon 185/2001, dokud nebude nahrazen. Tedy vám doporučuji 6 mesíců předem kontaktovat KÚ, který vám souhlas vydal a do provozního řádu si dejte nové kódy, o které máte zájem souhlas rozšířit. Pokud pro to splníte zákonné podmínky, tak vám ty kódy budou schváleny a vy budete mít souhlas rozšířený o nové kódy, ve kterých chcete rozšířit.
- Bude možné, aby obchodník s povolením podle nového zákona prováděl přeshraniční přepravu odpadů (zelený seznam) "na sebe"? Ttedy aby obchodník byl příjemce (má povinnost prodat pouze do R zařízení, ale nechce aby zákazník viděl na koncovku)
- Tomáš Lank: Nový zákon vylučuje pouze převzetí do mobilního zařízení v případě přeshraniční přepravy, pravidla pro obchodníka budou upravovat KÚ. Obchodník bude přes sebe evidovat, bude mít k tomu vlastní identifikační číslo v systému nakládání.
- Z čištění výlisků z 3D tiskárny nám vzniká znečištěný IPA. Necháváme ho externě regenerovat a zpátky jej odebíráme (tudíž mimo režim odpadů). V případě, že bychom ho od regenerační firmy přestali odebírat, v jakém režimu bychom ho dané firmě tedy mohli předávat?
- Jestliže si pouze kupujete službu „vyčištění IPA, který se nestal odpadem, pak odpad (ta znečišťující příměs v IPA) je odpadem toho, kdo IPA pro vás čistí. V případě, že byste IPA předali a nechtěli ho zpět, pak jste naplnili definici zákona v tom smyslu, že se movité věci zbavujete a stal se z ní odpad. A s tím už máte spojené povinnosti pak jako původce. Předání firmě by proběhlo v režimu odpadu, firma by musela být oprávněnou osobou pro převzetí odpadu.
--------------------------------------------------------------------------------
Již teď začínáme s přípravou letní konference zaměřenou jen na Odpady v podnikové ekologii. Sledujte portál ENVIprofi.cz a nenechte si ji ujít!