dnes je 18.5.2024

Input:

Novela zákona o odpadech

14.3.2008, Zdroj: Verlag Dashöfer

Podle připravované novely by měli mít výrobci baterií, akumulátorů nebo elektrozařízení nové povinnosti. Jaké? Novela se dotkne i třídění bioodpadu, likvidace autovraků, skládek a podpor projektů z Operačního programu Životní prostředí.

Co se mění v odpadářské legislativě? Chcete mít někoho, kdo Vám hlídá Vaše povinnosti? Více informací naleznete ZDE!

„Novela zákona o odpadech občanům výrazně usnadní třídění odpadu a také ekonomicky zvýhodní recyklaci před spalováním a především skládkováním," shrnuje ministr životního prostředí Martin Bursík hlavní přínos velké novely zákona o odpadech, kterou představil na konci února na tiskové konferenci.

* Zkvalitnění třídění odpadů pro občany
Obce musí nejpozději do začátku roku 2010 umožnit svým občanům třídit základní druhotné suroviny: papír, plasty, sklo, nápojové kartony a biologicky rozložitelný odpad [1]. MŽP v současné době připravuje novelu zákona o obalech, která rozšíří recyklační povinnosti obalového průmyslu, jenž bude muset obcím více přispívat na třídění.
Zejména v třídění bioodpadu existují obrovské rezervy. V České republice je nyní 137 fungujících kompostáren, ale pouze devět bioplynových stanic. Podle Plánu odpadového hospodářství ČR by mělo na skládkách v roce 2010 skončit pouze 112 kg rozložitelného odpadu na obyvatele. Ve skutečnosti putovalo v roce 2006 na skládky 142,5 kg na obyvatele. Na skládkách skončí bezmála polovina biologicky rozložitelného komunálního odpadu, i když je možné tento odpad dobře využít - v kompostárnách či pro výrobu energie v bioplynových stanicích.

* Zlepšení systému zpětného odběru baterií a akumulátorů
Výrobci baterií a akumulátorů musí zajistit pro občany možnost zpětného odběru těchto výrobků v každém obchodě, kde se prodávají. Občané za odevzdání baterií a akumulátorů nebudou nic platit.
Výrobci mají také podle předkládané novely povinnost zajistit, aby nejpozději do 26. září 2010 bylo znovu využito 75 % hmotnosti všech na trh uvedených niklkadmiových baterií a akumulátorů a 65 % hmotnosti všech olověných baterií a akumulátorů. U ostatních typů baterií je povinnost zajistit recyklaci alespoň 50 % z nich.

* Zlepšení systému zpětného odběru elektrozařízení
Novela zvyšuje transparentnost systému zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení a kontrolovatelnost provozovatelů těchto systémů. Zvýší také počet míst, kde je možné vysloužilé elektrospotřebiče odevzdat.
Všichni prodejci jsou podle návrhu povinní bezplatně odebrat přístroje výměnou „kus za kus" při nákupu nového zboží. Prodejny větší než 200 m2 musí navíc od zákazníka odebrat starý přístroj do 5 kg hmotnosti bez ohledu na to, zda si zákazník kupuje nový či nikoli. Internetoví prodejci jsou povinni bezplatně zajistit zpětný odběr starého přístroje při dodávce nového.

* Efektivní likvidace autovraků
Novela zlepší dostupnost míst, kde je možné odevzdat vozidlo s ukončenou životností (autovrak) k jeho ekologické likvidaci. Každý výrobce bude muset zajistit efektivní síť míst po celé České republice, kde je možné se autovraku legálně zbavit. To znamená alespoň jedno takové místo ve správním obvodu každé obce s rozšířenou působností. Výrobci musí zajistit, že se 85 % materiálu a dílů z vyřazených aut znovu

PartneřiNahrávám...
Nahrávám...