Pokud bude hlavní město chtít získat z evropských fondů sedmimiliardovou dotaci na výstavbu a rekonstrukci Ústřední čistírny odpadních vod, jeví se jako nejschůdnější cesta zrušit smlouvu o jejím provozování se společností Pražské vodovody a kanalizace, která byla uzavřená v rozporu s pravidly EU. S odvoláním na vládní dokument o tom informovala ČTK.
Výstavba a rekonstrukce čistíren odpadních vod tak, aby odpovídaly přísným evropským normám, dělá úředníkům těžkou hlavu již několik let. Česká republika se k nim zavázala při svém vstupu do Evropské unie v roce 2004, kdy se jí podařilo získat odklad pro implementaci příslušné evropské legislativy (směrnice o městských odpadních vodách) do konce roku 2010.
Z informací uveřejněných počátkem srpna ve Zpravodaji Ministerstva zemědělství vyplývá, že do dnešního dne nemá čističku, která by splňovala evropské normy stále více než 300 měst a obcí nad 2.000 obyvatel. Jak v minulosti upozornil i Nejvyšší kontrolní úřad, řada z nich dosud nezpracovala ani přípravnou projektovou dokumentaci a není tudíž příliš pravděpodobné, že požadavky evropské směrnice do roku 2010 splní. Pokud se tak nestane, může Česká republika čelit po roce 2010 ze strany Evropské komise sankcím.
Výstavby čističek v některých případech váznou i kvůli dlouhodobým smlouvám, které obce v minulosti za nejasných podmínek uzavřely s jejich provozovateli, což jim znemožňuje přístup k dotacím z evropských peněz, které jsou pro tento účel vyhrazené v Operačním programu Životní prostředí.
S těmito potížemi se potýká i Praha, která v roce 2006 za netransparentních podmínek uzavřela se společností Pražské vodovody a kanalizace (PVK) smlouvu o provozování Ústřední čistírny odpadních vod.…