dnes je 17.5.2024

Input:

Obsah zákona o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní

28.3.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

13.9.1 Obsah zákona o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní

MUDr. Marie Adámková, CSc.

Úvod

Zákon upravuje práva a povinnosti fyzických nebo právnických osob, související se zákazem chemických zbraní a nakládáním s toxickými chemickými látkami a jejich prekurzory, zneužitelnými k porušování zákazu chemických zbraní.

Vzhledem k řadě odlišností od legislativy chemických látek, zákon definuje základní pojmy, které se dále užívají v textu.

Jde o následující pojmy

Chemické zbraně jsou:

  • toxické chemické látky a jejich prekurzory, jichž může být vzhledem k jejich toxickým a množství využito jako prostředku vedení bojové činnosti, výjimku tvoří látky, které jsou určeny pro účely, které zákon nezakazuje,

  • munice a prostředky určené k usmrcení nebo způsobení újmy na zdraví člověka nebo zvířete anebo k poškození rostlin nebo ekosystémů, ve smyslu § 3 zákona č. 17/1992 Sb., o životním prostředí,

  • zařízení určené k použití munice a prostředků uvedených výše.

Toxická chemická látka je chemická látka, která může svým působením na životní procesy způsobit smrt, dočasné zneschopnění nebo trvalou újmu na zdraví lidem nebo zvířatům anebo zničení rostlin.

Prekurzor je chemicky reagující látka, která se účastní kteréhokoli stadia výroby toxické chemické látky.

Stanovená látka je toxická chemická látka a její prekurzory v členění podle § 7 zákona.

Určitá organická chemická látka je chemická látka tvořená sloučeninami uhlíku, mimo jeho oxidy, sulfidy a uhličitany kovů.

Chemické látky používané k zajištění vnitřního pořádku a bezpečnosti jsou chemické látky, které jsou schopny rychle vyvolat u člověka krátkodobé podráždění smyslových orgánů nebo rychlé a krátkodobé fyzické zneschopnění.

Výroba stanovených látek je jejich vytváření chemickou reakcí.

Zpracování stanovených látek je fyzikální proces, při němž nejsou přetvářeny v jinou látku.

Spotřeba stanovených látek je jejich přeměna chemickou reakcí v jinou látku.

Nakládání se stanovenými látkami je jejich vývoj, výroba, spotřeba, držení, jiné nabývání, zpracovávání nebo převádění; nakládání se stanovenými látkami není službou podle zákona o volném pohybu služeb.

Provoz je prostor, kde jsou umístěna zařízení sloužící k výrobě, zpracování nebo spotřebě stanovených látek, jakož i místa pro jejich skladování a místa, v nichž s nimi dochází k manipulaci, nebo prostor k výrobě určitých organických chemických látek.

Zničení chemických zbraní je jejich likvidace.

Nakládání s chemickými zbraněmi je převod vlastnického práva, nebo jiná dispozice s chemickými zbraněmi, z níž vyplývá změna držitele, místa nebo způsobu použití.

Převod je výstup stanovených látek z území ČR nebo vstup stanovených látek na území ČR.

Zákaz chemických zbraní

Vývoj, výroba, držení, použití a nakládání s chemickými zbraněmi jsou zákonem zakázány, stejně jako jejich převod do ČR nebo jejich tranzit.

V případě nálezu chemických zbraní je každý povinen bezodkladně ohlásit Policii České republiky, která tyto informace neprodleně sdělí Hasičskému záchrannému sboru České republiky.

Zákon dále zakazuje vývoj, výroba, převod, montáž, nebo jiné nabývání a držení zařízení pro výrobu chemických zbraní nebo projektování, výstavba a užívání provozů pro výrobu chemických zbraní.

Nakládání se stanovenými chemickými látkami

Zákon stanoví specifické povinnosti pro nakládání s nebezpečnými chemickými látkami, které jsou taxativně vymezeny vyhláškou č. 208/2008 Sb., kterou se provádí zákon o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní, ve znění pozdějších předpisů.

Před prvním převodem nebo jiným nabytím stanovené látky jsou výrobce nebo dovozce povinni zjistit, zda má stanovená látka jednu nebo více nebezpečných vlastností, a na základě toho ji klasifikovat podle nařízení (ES) č. 1272/2008 CLP.

Stanovené látky podléhají povinnosti registrace podle nařízení (ES) č. 1907/2006 REACH.

První úplatné nebo bezúplatné předání stanovené látky, jakož i další úplatné nebo bezúplatné předání stanovené látky další osobě je možné jen tehdy, pokud jsou zabaleny, označeny a vybaveny bezpečnostním listem podle nařízení (ES) č. 1907/2006 REACH.

Nakládat se stanovenými látkami lze jen za podmínek stanovených zákonem o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní k následujícím účelům:

  • k průmyslovým, zemědělským, výzkumným, zdravotnickým, farmaceutickým a dalším mírovým účelům,

  • k ochranným účelům, které se přímo týkají ochrany proti chemickým zbraním.

Stanovené látky se pro účely zákona z hlediska svých nebezpečných vlastností (toxicity) nebo možnosti zneužití k porušování zákazů určených zákonem člení na:

  • vysoce nebezpečné,

  • nebezpečné,

  • méně nebezpečné.

Fyzická nebo právnická osoba, která nakládá se stanovenými látkami k ochranným účelům, je povinna ohlásit Státnímu úřadu ro jadernou bezpečnost, který vykonává působnost Úřadu pro kontrolu zákazu chemických zbraní, údaje o činnostech uskutečňovaných k těmto účelům v uplynulém kalendářním roce do 31. ledna následujícího roku. Obsah hlášení stanoví vyhláška č. 208/2008 Sb., kterou se provádí zákon o některých opatřeních souvisejících se zákazem chemických zbraní, ve znění pozdějších předpisů.

Nakládání s vysoce nebezpečnými chemickými látkami

Nakládat s vysoce nebezpečnými látkami lze jen na základě licence udělené Státním úřadem ro jadernou bezpečnost a jen k výzkumným, zdravotnickým, farmaceutickým nebo ochranným účelům.

Úhrnné množství vysoce nebezpečných látek nacházejících se na území ČRnesmí převýšitv souladu s Úmluvou o zákazu vývoje, výroby, hromadění zásob a použití chemických zbraní a o jejich zničeníza jeden rok jednu tunu. 

Držitel licence, fyzická nebo právnická osoba, která nakládá s nebezpečnými látkami, a fyzická nebo právnická osoba, která nakládá s méně nebezpečnými látkami, jsou povinni:

  • průběžně vést evidenci stanovených látek v písemné nebo elektronické podobě,

  • na požádání předložit evidenci k nahlédnutí Státnímu úřadu ro jadernou bezpečnost,

  • při skončení nakládání se stanovenými látkami evidenci bez zbytečného odkladu předat Státnímu úřadu ro jadernou bezpečnost.

Podmínky pro udělení licence

Licenci lze udělit pouze právnické osobě po splnění následujících podmínek:

  • místo usazení na území některého z členských států EU nebo jiného smluvního státu Dohody o Evropském hospodářském prostoru,

  • ustanovení odpovědného zástupce.

Úřad licenci udělí pouze v případě, pokud úhrnné množství vysoce nebezpečných látek na území ČR nepřesáhne stanovenou výši (1t) a pokud se výroba vysoce nebezpečných látek uskutečňuje ve stanovených objektech.

Úřad licenci neudělí, jestliže:

  • byla žadateli v uplynulých deseti letech přede dnem podání žádosti o vydání licence odňata,

  • je to v rozporu s bezpečnostními zájmy ČR, stanovisko, zda je udělení licence v souladu s těmito zájmy, sdělí Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost Ministerstvo vnitra, Bezpečnostní informační služba, Vojenské zpravodajství a Úřad pro zahraniční styky a informace.

Základní podmínkou pro udělení licence je určení odpovědného zástupce, kterým je fyzická osoba, která odpovídá za řádný výkon činností, na který se uděluje

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...