dnes je 18.5.2024

Input:

Ochrana vodních poměrů

8.10.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.7.7 Ochrana vodních poměrů

Mgr. Veronika Vytejčková

Vlastníci pozemků jsou povinni, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak [srov. například zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů], zajistit péči o ně tak, aby nedocházelo ke zhoršování vodních poměrů. Zejména jsou povinni za těchto podmínek zajistit, aby nedocházelo ke zhoršování odtokových poměrů a odnosu půdy erozní činností vody, a dbát o zlepšování retenční schopnosti krajiny (§ 27 VODZ).

Ustanovení zakotvuje obecnou povinnost vlastníků pozemků nebo jejich uživatelů, byla-li na ně v souladu s ustanovením § 126 odst. 1 VODZ převedena, zajistit péči o tyto pozemky tak, aby nedocházelo ke zhoršování vodních poměrů. Ustanovení směřuje k ochraně vodních poměrů zejména před negativním působením nevhodného zemědělského obhospodařování vedoucího například ke zvýšené erozi, odnosu půdy a zanášení vodních toků i stojatých vod. Plnění povinnosti má také preventivní protipovodňový charakter.

Neplnění této povinnosti naplňuje skutkovou podstatu přestupku uvedenou v § 120 odst. 1 VODZ, za který lze uložit pokutu do 20 000 Kč, nebo správního deliktu podnikatelů podle § 125e odst. 1 VODZ, za který se uloží pokuta do 100 000 Kč.

Chráněné oblasti přirozené akumulace vod

Oblasti, které pro své přírodní podmínky tvoří významnou přirozenou akumulaci vod, vyhlašuje vláda nařízením za chráněné oblasti přirozené akumulace vod (dále jen "CHOPAV"; srov. § 28 VODZ).

Ochrana CHOPAV se realizuje prostřednictvím taxativně vypočtených zákazů, jejichž rozsah je stanoven nařízením vlády č. 40/1978 Sb., o chráněných oblastech přirozené akumulace vod Beskydy, Jeseníky, Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Šumava a Žďárské vrchy, dále nařízením vlády č. 10/1979 Sb., o chráněných oblastech přirozené akumulace vod Brdy, Jablunkovsko, Krušné hory, Novohradské hory, Vsetínské vrchy a Žamberk – Králíky, a nařízením vlády č. 85/1981 Sb., o chráněných oblastech přirozené akumulace vod Chebská pánev a Slavkovský les, Severočeská křída, Východočeská křída, Polická pánev, Třeboňská pánev a Kvartér řeky Moravy.

V CHOPAV se v rozsahu stanoveném nařízením vlády zakazuje (§ 28 odst. 2 VODZ):

  1. zmenšovat rozsah lesních pozemků,
  2. odvodňovat lesní pozemky,
  3. odvodňovat zemědělské pozemky,
  4. těžit rašelinu,
  5. těžit nerosty povrchovým způsobem nebo provádět jiné zemní práce, které by vedly k odkrytí souvislé hladiny podzemních vod,
  6. těžit a zpracovávat radioaktivní suroviny,
  7. ukládat radioaktivní odpady,
  8. ukládat oxid uhličitý do hydrogeologických struktur s využitelnými nebo využívanými zásobami podzemních vod.

Ministerstvo životního prostředí může po předchozím souhlasu vlády povolit výjimku ze zákazů uvedených v § 28 odst. 2 VODZ. Tuto výjimku lze udělit v řízení zahájeném na žádost formou rozhodnutí.

Ustanovení § 28 odst. 4 VODZ zakotvuje nárok vlastníka pozemku nacházejícího se v CHOPAV na náhradu škody, která

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...