dnes je 17.5.2024

Input:

Podmínky pro bezpečnou práci v chemických laboratořích

6.5.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

15.3
Podmínky pro bezpečnou práci v chemických laboratořích

doc. RNDr. Mgr. Petr A. Skřehot, Ph.D.

V následujících kapitolách jsou uvedeny obecné požadavky pro bezpečnou práci v laboratořích při běžných i specifických činnostech, při práci s elektrickým zařízením a s technickými plyny a plynnými palivy, a to zejména podle ČSN 01 8003. Podmínky bezpečného nakládání s konkrétními skupinami nebezpečných látek (které neodlučitelně náleží k pracím v chemických laboratořích) jsou rozpracovány v oddíle Chemické látky a chemické směsi.

Obecné požadavky

Podle § 101, odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce je péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci uložená zaměstnavateli právními a ostatními předpisy nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají. Z hlediska BOZP plní v laboratořích zásadní úlohu odpovědná osoba (viz Základní pojmy a definice), jejíž hlavním úkolem je zajištění bezpečného provozu laboratoře v souladu s platným provozním řádem (viz Základní pojmy a definice). V této souvislosti je vhodné blíže vysvětlit pojem "právní a ostatní předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci", neboť ten často nebývá v praxi správně chápán. V § 349, odst. 1 zákoníku práce je uvedeno, že se jedná o předpisy na ochranu života a zdraví, předpisy hygienické a protiepidemické, technické předpisy, technické dokumenty a technické normy, stavební předpisy, dopravní předpisy, předpisy o požární ochraně a předpisy o zacházení s hořlavinami, výbušninami, zbraněmi, radioaktivními látkami, chemickými látkami a chemickými přípravky a jinými látkami škodlivými zdraví, pokud upravují otázky týkající se ochrany života a zdraví. To znamená, že každá technická norma, která nějak upravuje otázky ochrany života a zdraví (např. ČSN 01 8003, ČSN EN 12128, ČSN 07 8304 ad.) je tedy závazným bezpečnostním předpisem, jehož dodržení v praxi je nezbytné! Níže proto uvádíme některé povinnosti, které z uvedených norem vyplývají

V následujících kapitolách jsou uvedeny obecné požadavky pro bezpečnou práci v laboratořích při běžných i specifických činnostech, při práci s elektrickým zařízením a s technickými plyny a plynnými palivy, a to zejména podle ČSN 01 8003. Podmínky bezpečného nakládání s konkrétními skupinami nebezpečných látek (které neodlučitelně náleží k pracím v chemických laboratořích) jsou rozpracovány v kapitole Základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce při práci s chemickými látkami.

Pozn.: je potřeba zdůraznit, že mimo jiné je nedílnou součástí plnění úkolů odpovědné osoby i provádění školení laboratorního personálu a také osob, které budou provádět úklid laboratoře nebo údržbu používaného vybavení.

Všechny osoby, které budou provádět laboratorní práce nebo údržbu a čištění používaných zařízení, musí být před zahájením výkonu práce v laboratoři řádně seznámeny s možnými riziky a s opatřeními přijatými k předcházení úrazům, provozním nehodám a ohrožení zdraví (např. karta BOZP – viz příloha C normy ČSN 01 8003). Školení musí být prokazatelné, konkrétní a srozumitelné a musí být pravidelně opakováno ve lhůtách stanovených zaměstnavatelem (např. v provozním řádu).

V laboratořích je zakázáno jíst, pít a kouřit. K tomuto účelu musí být vyhrazeny zvláštní prostory. Tyto prostory musí být zřízeny v bezpečném prostředí, nesmějí být komunikačně přímo spojeny s prostorami ohroženými výbuchem nebo požárem a musí být zřetelně označeny. Tam, kde není možné zřídit společné místnosti pro odpočinek, musí být pro tyto účely vyhrazeno jiné místo.

Při laboratorních pracích musí být přijata opatření odpovídající nebezpečí, které je možné předpokládat na základě vlastností a množství použitých chemických látek a chemických směsí.

Laboratorní nádobí se nesmí používat na jídlo, pití ani pro uchovávání potravin. Potraviny ani nápoje určené ke konzumaci nesmějí být ukládány do chladniček a mrazicích boxů určených pro uchovávání chemických látek, chemických směsí a biologického materiálu.

Práce, při kterých může dojít k úniku nebezpečných chemických látek nebo chemických směsí do ovzduší, se musí provádět v digestoři s dostatečným ventilačním výkonem.

Do myček je zakázáno dávat k mytí nádobí, které je znečištěné silnými kyselinami nebo alkáliemi, látkami toxickými, dráždivými a látkami, které se při styku s vodou prudce rozkládají. Poškozené nádobí je nutné neprodleně vyřadit.

Při práci v laboratoři se musí používat pouze aparatury pečlivě sestavené. Skleněné aparatury, zejména aparatury pro vakuovou destilaci, musí být před použitím řádně zkontrolovány odpovědnou osobou (z hlediska prasklin a rýh). Nesmí se použít poškozené sklo nebo nekompatibilní části.

Při nasazování skleněných trubiček, teploměrů apod. do zátek nebo hadiček je nutné chránit ruce např. textilními rukavicemi, použít se může i dostatečně silná textilie.

Zatavené skleněné trubice, ve kterých se provádějí chemické reakce, je nutné chránit kovovým krytem. Při manipulaci s nimi, zvláště při jejich otvírání, se musí obsluhující osoby chránit ochranným obličejovým štítem a rukavicemi na ochranu před mechanickými riziky nebo proti pořezu.

Požadavky na práci ve školní laboratoři

Při realizaci školních chemických experimentů je nezbytné věnovat velkou pozornost zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví přítomných žáků. Základním předpokladem bezpečné práce ve školní laboratoři je provádět pouze bezpečné a didakticky ověřené experimenty, jak o tom hovoří i článek 12.7 normy ČSN 01 8003. Druhou nezbytnou podmínkou pak je dodržet stanovený postup práce, tak, aby byla minimalizována rizika možného zranění.

Za bezpečný postup lze považovat pouze takový způsob nakládání s chemickými látkami nebo jejich směsmi, při jehož dodržení není důvodné předpokládat vznik nežádoucích účinků na život a zdraví osob, které podle tohoto postupu s chemickou látkou/směsí nakládají, ani osob, které by mohly být možnými důsledky prováděných činností bezprostředně ohroženy.

Zajištění ochrany života zdraví v tomto smyslu zahrnuje účinné předcházení všem relevantním rizikům, a to jak s možnými akutními, tak i chronickými účinky. Za bezpečný pracovní postup při provádění školních chemických experimentů nelze považovat postup, při němž může dojít ke vzniku závažných následků na zdraví osob zejména ohrožujících život nebo způsobujících trvalé následky na zdraví exponovaných osob. Zcela nepřípustné tedy je především použití látek výbušných a samovolně reagujících, a dále látek karcinogenních, mutagenních a toxických pro reprodukci, které mají často bezprahové účinky a i jediná

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...