dnes je 19.5.2024

Input:

Vytěžené dřevo jako odpad

18.6.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Považuje se vytěžené dřevo (kmeny stromů z lesa) za odpad dle § 3 odst. 1 zákona o odpadech, a pokud ano, tak jaké oprávnění k nakládání s ním musí osoba, která stromy vytěžila, mít?

 

Je možné toto dřevo předat jinému subjektu, např. obci, pokud bude považováno¨za odpad?

 

Odpověď: 

Na Váš dotaz, bohužel, nelze odpovědět konkrétně, protože z něj není jasné při jaké činnosti (k jakému účelu prováděné) a jaké osobě (právnická či fyzická osoba, podnikatel - soukromá osoba), vytěžené dřevo vzniká. Poněkud jinak bude třeba posuzovat případ, kdy je těžba dřeva hlavní náplní a účelem podnikatelské činnosti (předmětem podnikání) právnické osoby, nebo fyzické osoby oprávněné k podnikání, tj. je těženo např. za účelem jeho prodeje jako suroviny nebo paliva, a jinak případ, kdy vytěžené dřevo vzniklo při činnosti, jejímž cílem získání dřeva nebylo, ale přesto vzniklo jako její nedílná součást (např. v rámci údržby, prořezávání lesních porostů apod.). 

Každopádně pro rozhodnutí, zda movitá věc, spadající do působnosti (§ 2) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o odpadech") je nebo není odpadem, obecně platí následující: 

Jak vyplývá z definice pojmu "odpad", stanovené v § 3 odst. 1 zákona o odpadech, záleží především na subjektivním rozhodnutí každého vlastníka předmětné movité věci, zda se tato věc stane  odpadem, se kterým je nutné nakládat podle zákona o odpadech.  Podle § 3 odst. 1 zákona o odpadech je totiž odpadem každá movitá věc, které se osoba zbavuje nebo má úmysl nebo povinnost se jí zbavit, a přísluší do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k tomuto zákonu. To znamená, že jediným objektivním důvodem, aby s movitou věcí, která není z působnosti tohoto zákona vyloučena ustanovením § 2, je případ, kdy její vlastník má povinnost zbavit se jí. Tato povinnost nastává v případech uvedených v § 3 odst. 4 zákona o odpadech a u vytěžených kmenů stromů z lesa zřejmě nehrozí. 

Půjde tedy především o to, zda vlastník vytěženého dřeva (kmenů stromů) bude mít pro všechno vytěžené dřevo odbyt, nebo se rozhodne

1)     zbavit se nepotřebných zbytků z těžby jako odpadu - je-li to cílený (hlavní) produkt činnosti podnikatelského subjektu, nebo

2)     rozhodnout, zda dřevo, které nebylo získáno cíleně, je vedlejším produktem jiné činnosti, nebo zda při ní vzniká jako odpad.

 

V prvním případě se zbavuje vlastník této nepotřebné věci jako odpadu, je-li naplněno ustanovení § 3 odst. 2 zákona o odpadech, tedy tím, že

Partneři



Nahrávám...
Nahrávám...